ونوس بهار

پرواز اندیشه در فضای مجازی

ونوس بهار

پرواز اندیشه در فضای مجازی

آخرین نظرات
 • ۷ مهر ۹۶، ۱۷:۳۸ - محمدحسین میرزایی
  بله
پیوندها

۱۴ دلیل برای اینکه عضو «کپی‌رایت» نشویم!

پنجشنبه, ۳ مهر ۱۳۹۳، ۱۲:۴۲ ب.ظ


پس از کش و قوس‌های فراوان، وزارت ارشاد لایحه‌ی عضویت در کنوانسیون «برن» را به مجلس ارائه کرد که با استقبال کمیسیون فرهنگی مجلس مواجه شده است. در صورت تصویب این لایحه در مجلس، ایران عضو کنوانسیون برن می‌شود و ملزم به رعایت قانون کپی‌رایت درباره‌ی محصولات خارجی خواهد بود.


الف: در پی ارائه لایحه عضویت در کنوانسیون «برن» (قانون کپی‌رایت) در مطلبی دلایلی را برای نپیوستن به این قانون ارائه کرده است. 


اما ۱۴ دلیل مهم برای مخالفت با پذیرش حساب‌نشده‌ی کپی‌رایت جهانی و تحمیل هزینه‌ی گزاف به کشور، در ادامه می‌آید: 


۱. تعارض با قوانین مالکیت در اسلام

کپی رایت جهانی نگاهی متفاوت با نگاه اسلام به مالکیت معنوی دارد و بیشتر در راستای حفظ منافع شرکت‌های بزرگ است. اسلام مالکیت خصوصی را در چارچوب حد و قیود مشخص می‌پذیرد (صحیفه امام، ج۱۰، ص: ۴۷۷، صحیفه امام، ج۱۰، ص: ۴۸۱، صحیفه امام، ج۲۱، ص: ۴۴۴)، ولی سرمایه‌داری بی‌حد و حصر و انحصارات استثمار کننده و سیطره آن بر سرنوشت دار الاسلام را نفی می‌کند. 


۲. نقض قاعده‌ی نفی سبیل در اسلام

حاکم کردن کشورهای دیگر بر سیستم قضائی کشور (با توجه به بندهای معاهده مبنی بر الزام دستگاه قضایی به انجام پیگیری‌های حقوقی بین‌المللی مربوط)، با قاعده‌ی نفی سبیل در تضاد قرار می‌گیرد. طبق این قانون، اگر یک ایرانی از کتاب یک اسرائیلی بدون اجازه استفاده کند، باید به او غرامت پرداخت کند. 


۳. هزینه گزاف

با تصویب این قانون، هزینه‌های بسیار گزافی به کشور تحمیل می‌شود. بر اساس ماده‌ی اول و دوم تمام پدیده‌های قلمرو ادب، علم و هزینه هر صورت که بیان شده باشد داخل این مفهوم هستند مانند: کتاب‌ها، جزوه‌ها و سایر نوشته‌ها، خطابه‌ها، سخنرانی‌ها، موعظه‌ها و سایر آثار از این قیبل آثار نمایشی، نمایش ـ موسیقی، آثار هنر و نمایش‌های صامت، آهنگ‌های موسیقی، آثار سینمایی و آثاری که به روشی نظیر روش سینمایی بیان می‌شود، آثار طراحی، نقاشی، معماری، مجسمه سازی، کنده‌کاری، چاپ سنگی، آثار عکاسی و آثاری که به روشی نظیر عکاسی تولید می‌شود، نقشه‌های جغرافیایی، طرح‌ها، ترسیم‌ها، قالب‌های مربوط به آن‌ها، نقشه‌نگاری معماری و علوم. همچنین است متون رسمی راجع به امر قانون‌گذاری یا متون مربوط به امور اداری و قضائی و ترجمه و مجموعه‌هایی که از آثار ادبی و هنری دیگران فراهم می‌آید نظیر دایره‌المعارف‌ها و جنگل‌ها. 


دارنده حق مالکیت ادبی و هنری و علمی اعم است از پدید آورنده اثر یا کسی که اختیار بهره‌برداری از ارثیه او واگذار شده یا این حق به ارث به او انتقال یافته و یا دولتی که بنا بر قوانین داخلی به طور مطلق یا در حدود شرایط و ضوابطی قائم مقام پدید آورنده ایست که از اتباع آن دولت هستند. مشکلات متعدد برای حوزه‌های مختلف علمی و فناوری، فرهنگی و.... پدید می‌آورد. به صورت نمونه در صورت تسری موارد بر اساس این معاهده و معاهدات مرتبط (که ظاهراً مسئولان به شوق پیوستن به WTO سودای بردا شن موانعی این چنین را در سر می‌پروارانند) مثلاً برای تهیه‌ی نرم‌افزارهای مورد استفاده در کشور، باید هزینه‌های میلیاردی پرداخت شود. به ازای هر ویندوز، هر آفیس، فوتوشاپ و... بخش دولتی و خصوصی باید هزینه‌های کلانی را پرداخت کنند. قیمت برخی از محصولات نرم‌افزاری خارجی در ادامه می‌آید: 


 • جدیدترین نسخه‌ی ویندوز، Microsoft Windows ۷ Ultimate: حدود ۳۵۰ هزار تومان
 • نرم‌افزار ویرایش تصاویر Adobe Photoshop CS۶ Extended: حدود ۱. ۸ میلیون تومان
 • مجموعه‌ی کامل Adobe CS۶ master collection: حدود ۵ میلیون تومان
 • جدیدترین نسخه‌ی مجموعه آفیس Microsoft Office ۲۰۱۰: از حدود ۱۵۰ هزار تومان تا ۹۰۰ هزار تومان
 • ویروس‌یاب روسی Kaspersky Internet Security: حدود ۶۵ هزار تومان
 • نرم‌افزار دانلود Internet Download Manager: حدود ۴۵ هزار تومان
 • نرم‌افزار دیدن فیلم Cyberlink Power DVD: حدود ۵۰ هزار تومان
 • نرم‌افزار گشودن فایل‌های فشرده Winrar: حدود ۵۰ هزار تومان


برای به دست آوردن هزینه‌ی تقریبی تحمیل شده به کشور، باید این رقم‌ها را در تعداد کاربران دولتی و خصوصی استفاده کننده از آن‌ها ضرب کرد که نتیجه سرسام‌آور خواهد بود. با در نظر گرفتن فقط ۱۰ میلیون رایانه مبتنی بر ویندوز و آفیس، بیش از سه میلیارد دلار باید به تنهایی به مایکروسافت پرداخت شود! حتی با در نظر گرفتن برخی تخفیف‌هایی که مشتریان بزرگ در نظر گرفته می‌شود، هزینه‌ی تحمیلی بسیار زیاد و غیرقابل چشم‌پوشی است. 


۴. گسترش دلالی و تضعیف تولید داخل

مهم‌ترین حامیان پذیرش کپی‌رایت بین‌المللی، نمایندگان محصولات خارجی هستند. اگر این قانون تصویب شود، دلالی محصولات خارجی گسترش پیدا می‌کند و تولیدکنندگان داخلی به خاطر سود آسان فروش محصولات خارجی، از تولید محصول داخلی منصرف می‌شوند. و به دلالی روی می‌آورند. این اتفاق در محصولات سخت‌افزاری افتاده ولی با این کار در حوزه‌ی تولیدات نرم‌افزاری و کتاب نیز دچار وضعیت مشابهی می‌شویم. 


۵. وابستگی ابدی

با توجه به ضعف ایران در تولید بسیاری از محصولات، اضافه شدن این قانون راه را برای کسب فناوری می‌بندد، چون باید حقوق تولیدکنندگان خارجی تا ۵۰ سال رعایت شود و بدین صورت ایران «حداقل» ۵۰ سال در زمینه‌ی فناوری از رقبای خارجی عقب می‌ماند و یا باید همواره با پرداخت حق اجازه استفاده، تا ابد وابسته به تولیدکنندگان خارجی باشد. 


۶. ترمز بخش فناوری

با نگاهی به کشورهای صاحب فناوری، می‌توان دید که همه‌ی آن‌ها بلا استثناء از کپی محصولات خارجی شروع کرده و پس از مدتی به توانایی تولید محصولات پیچیده با طراحی خود رسیده‌اند. در صورتی که ما پیش از رسیدن به توانایی برتر در زمینه‌ی فناوری به این کنوانسیون و معاهداتی از این دست بپیوندیم، رشد بخش فناوری به شدت تحت تأثیر قرار گرفته و کند می‌شود. 


۷. تحریم

عضویت در کنوانسیون برای کشورهائی مفید است که قابلیت تجارت آزاد را دارند. اما ایران در شرایط تحریم است و بسیاری از کشورها به صورت معمول محصولات خود را به ایران نمی‌فروشند. قبول کپی رایت جهانی در این شرایط، به معنی مسدود کردن راه‌های معدود باقی مانده برای دور زدن تحریم‌هاست. 


۸. عضویت بدون کسب امتیاز

کشورهای قدرتمندی که در این کنوانسیون عضو شده‌اند، پس از دریافت امتیازهای مختلف به این کنوانسیون پیوستند. در صورتی که ایران بدون هیچ امتیازی و به صورت داوطلبانه این بار سنگین را پذیرا شده است. به غیر از امتیازات اصلاحات قانونی مرتبط که بر اساس معاهده پس از آن در قوانین داخلی در مواردی از این دست، غیر قابل تغییر است نیز لحاظ نشده است. 


۹. ضرر برای همه، سود برای عده‌ای معدود

عضویت در این کنوانسیون برای تمام ایرانیان ضرر گزافی به همراه خواهد داشت، اما با توجه به محدود بودن صادرات ایران، تنها برای عده‌ی معدودی که دلال محصولات خارجی هستند، سودآور است. 


۱۰. نقض آزادی‌های فردی

برای تثبیت قانون کپی‌رایت، به ویژه در اینترنت و بخصوص برای محصولات خارجی، شرکت‌های خارجی اجازه خواهند یافت که به دنبال نقض کپی‌رایت توسط کاربران ایرانی بگردند. در این صورت و با توجه به رویکرد غربی‌ها، شرکت‌های خارجی از روش‌های غیرمعمول و ورود به حریم خصوصی کاربران برای یافتن موارد نقض کپی‌رایت بهره خواهند گرفت. نمونه‌های متعددی از چنین رفتاری از شرکت‌های غربی تا کنون در کشورهای دیگر ثبت شده است. 


۱۱. زمینه‌سازی برای ادامه‌ی تبلیغات منفی و جریمه‌های سنگین

با توجه به سوءاستفاده‌ی طرف‌های غربی از معاهدات الزام‌آور برای ایران، اگر ایران در مواردی از این معاهده کوچک‌ترین تخطی داشته باشد، با جریمه‌های سنگین و اقدامات تبلیغاتی منفی مواجه شده و ممکن است محدودیت‌های بیشتری علیه ایران اعمال شود. اگر در حال حاضر ایران عضو این معاهده نیست، با عضویت در این کنوانسیون توجیهی برای نقض کپی رایت وجود نخواهد داشت. 


۱۲. گسترش محتوای نامشروع

با توجه به به رسمیت شمردن مالکیت خارجی‌ها، امکان سانسور محتوای نامشروع کم شده و ممکن است با اعتراض یا ممانعت طرف خارجی مواجه شود. 


۱۳. ایجاد انحصار

یکی از مهم‌ترین تهدیدهای عضویت در این کنوانسیون، انحصار فناوری و دانش در دست گروه‌های معدودی است که از ارائه‌ی آن به دیگران، جز در قبال مبالغ کلان، ابا می‌کنند. به طور مثال، برخی از کتاب‌ها امروزه در تیراژ ۱۰۰ جلد یا کمتر چاپ می‌شوند و بر آن‌ها قیمت چند صد یا چند هزار دلاری گذاشته می‌شود و جز برخی کتابخانه‌ها و مراکز ثروتمند، دیگران قادر به خریداری نیستند. در این صورت با توجه به رسمیت داشتن مالکیت معنوی، اکثریت جامعه‌ی ایران از دست‌یابی به فناوری و دانش روز محروم می‌شود. به طور مثال اگر موضوع فناوری پزشکی باشد، نتایج عدم دسترسی به فناوری فاجعه‌بار است، چون به معنای عدم دسترسی به داروها و شیوه‌های درمانی حیاتی خواهد بود. 


۱۴. سرنگون کردن نردبان توسعه

دست آخر اینکه کشورهای توسعه یافته، مجموعه سیاست‌ها و معاهداتی را جلو پای کشورهای در مسیر پیشرفت می‌گذارند که خود آن‌ها را نپیموده‌اند و نتایج نهایی آن جز جلوگیری از پیشرفت و عقب‌ماندگی همیشگی این کشورها نیست. این کشورها بعد از طی مسیر توسعه خود، با سرنگون کردن نردبان پیشرفت، سایر کشورها را ملزم به رعایت مسیری خلاف سیر تاریخی توسعه خود می‌کنند. به صورت نمونه ایالات متحده آمریکا تا سال ۱۹۸۸ یعنی حدود ۱۰۰ سال پس از نسخه ابتدایی معاهده برن و پس از تثبیت جایگاه توسعه‌ای خویش و گرفتن امتیازات بسیار و اصلاح قوانین داخلی به گونه عدم متضرر شدن از این لای جه و پس از فائق آمدن بر فطب دوم جهان دو فطبی وارد این معاهده شد. 


پیوستن به معاهداتی از این دست در کشور ما نتیجه‌ای جز خود تحریمی و از بین بردن مسیر پیشرفت در شرایط موجود ندارد. 

 • علیرضا فروردین

مقاله

کپی رایت

نظرات  (۲)

 • مهرداد خدادادی
 • خوب بود. خواستی بیا تبادل کنیم. منتظرتم./
  ۱۸ آبان ۹۳، ۱۲:۱۸
  پاسخ:
  مرسی. لینک شدید.
  همه‌ی این‌ها رو گفتی که خیلی غیر مستقیم بگی بیایید راحت دزدی کنیم. بدون پرداخت ریالی حق‌الزحمه به منتشر کنندگان محصول، از زحمتاشون استفاده کنیم.

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی